ایده طراحی و اجرای نما ساختمان با سنگ های تراورتن سابقه ای طولانی مدت در کشور ما دارد. این مدل سنگ ها هزینه بالایی برای نصب در نمای ساختمان ندارند و به همین خاطر همچنان با استقبال بالای ساختمان سازان رو به رو می شوند. ظاهر زیبا و مقاوم سنگ های تراورتن نیز از نقاط قوت آن ها به شمار می رود و استفاده از آن ها را در عرصه ساخت و ساز افزایش داده است.

انواع سنگ های تراورتن در برابر تغییرات دمایی نیز پایدار بوده و شرایط جوی بر روی آن ها تاثیر نامطلوبی بر جای نمی گذارد. به علاوه سنگ تراورتن به سهولت نظافت شده و با خاصیت ضد حریق شناخته می شود. این سنگ با مشتقات آهکی مخصوص تکمیل می شود. سنگ های تیره و تراروتن دارای جایگاه ویژه ای برای ساخت نمای ساختمان های امروزی قرار دارند.

مهمترین ویژگی های نمای سنگ تراورتن

انواع سنگ های تراوتن برای نما ساختمان با ویژگی های به خصوصی شناخته می شوند. برای استفاده از آن ها در عرصه ساختمان سازی باید برخی از ویژگی های مهم آن ها را شناسایی کرده و بر این اساس آن ها را در این حوزه به کار ببرید. ویژگی های ساختار این محصولات از مراحل تشکیل سنگ مورد نظر نیز تاثیر می پذیرد.

ایده طراحی ساختمان با سنگ تروارتن نما ساختمان با سنگ تراورتن

منشا ساخت و آماده سازی انواع این سنگ ها، چشمه های آب گرم و چشمه های حاوی سنگ های آهکی هستند. ظاهر این مواد معدنی مشابه با فیبر بوده و در رنگ بندی کرمی، برنزی و صدفی ارائه می شوند. انواع این سنگ ها را در میان مصالح ساختمان سرد دسته بندی می کنند؛ چرا که با خاصیت جذب نور بسیار کمی در محل های مورد نظر به کار می روند. در ادامه به توضیح ویژگی های و ایده های طراحی نما با سنگ تراورتن می پردازیم.

ویژگی های ساختاری سنگ تراوتن برای نما

اجرا و طراحی نمای ساختمان با سنگ های تراورتن به دلیل ساختار متخلخل این سنگ ها بسیار ساده است. این روزها انواع نمای سنگ تراورتن در ساختمان های مختلف پیاده سازی می گردد. علت تخلخل بالای ساختار این سنگ ها، انباشته شدن رسوبات آن در حین شکل گیری این مصالح می باشد.

حفره های متعددی که در ساختار این سنگ ها وجود دارند، نمای ظاهری آن ها را نازیبا نکرده و تاثیر نامطلوبی بر مقاومت سنگ بر جای نمی گذارند؛ بلکه یکی از جنبه های مثبت استحکام این مصالح محسوب می شوند. انقباض و انبساط این سنگ ها نیز در برابر شرایط دمایی مختلف توسط این حفره ها و تخلخل های موجود خنثی شده و کمترین آسیب را به ساختار سنگ نمای تراورتن وارد می کند.

با وجود این مصالح طول عمر نمای ساختمان شما به حد مطلوب رسیده و مقاومت ساختمان در طولانی مدت افزایش می یابد. شما می توانید، از این سنگ ها در کنار متریال سیمانی برای نمای ساختمان خود استفاده کنید.

برترین محصولات ما:

خرید سنگ گندمک تیشه ای با کیفیت

خرید سنگ طوسی تیشه ای با کیفیت

سنگ های تراورتن نمای سنگ تراورتن

مزایای استفاده از سنگ تراورتن

هر یک از این مصالح ساختمانی، با رنگ بندی به خصوصی شناخته می شوند. در ساختار هر یک از این سنگ ها مواد معدنی به خصوصی به کار رفته اند که رنگ آن ها را تغییر می دهند. این سنگ ها از ثبات رنگی قابل توجهی برخوردار هستند و به همین خاطر با اجرا و طراحی نمای ساختمان با سنگ های تراورتن، کیفیت این قسمت ها افزایش می یابد.

این مصالح در برابر فرسایش و تابش نور آفتاب نیز مقاومت اولیه خود را حفظ می کنند. تنوع رنگی بالای این مصالح نیز بر میزان فروش آن ها در بازارهای مربوطه افزوده است. تا کنون سنگ های ساختمانی بسیاری برای نصب در قسمت نمای ساختمان ها به کار رفته اند؛ برخی از آن ها در طولانی مدت کدر شده و کیفیت اولیه خود را از دست داده اند. اما طراحی و اجرا نما با سنگ تراورتن با چنین مشکلاتی رو به رو نشده و درصد فرسایش آن ها در طولانی مدت بسیار ناچیز خواهد بود.

قیمت مناسب این سنگ ها، نصب ساده و سریع آن ها در محیط ساختمان، نگهداری و نظافت ساده و سریع آن ها و بسیاری دیگر از مزایای این مصالح همواره ساختمان سازان را برای استفاده از آن ها ترغیب می کند. مدل های مختلف سنگ تراورتن در برابر اشعه ماورا بنفش نیز مقاومت قابل توجهی دارند.

نمای ساختمان ویلایی با سنگ تروراتن

  1. این سنگ ها برای ساخت و ایجاد نمای ساختمان های ویلایی نیز کارایی داشته و موارد استفاده متعددی دارند. برخی از طرح هایی که با استفاده از سنگ های تراورتنی ایجاد می شوند، به شرح زیر می باشند:سبک نمای مدرن: این سبک نما با استفاده از سنگ های تراورتن تکمیل شده و با قوانین ساختمان سازی در سازمان های ذی ربط بیشترین هماهنگی را دارد. استفاده از ریتم های عمودی و افقی و زاویه دار با وجود سنگ های تراورتنی در این سبک نما به سادگی انجام خواهد شد. به همراه این سنگ ها انواع مصالح نوین ساختمان سازی نیز به کار می روند که زیبایی نما را چندین برابر افزایش می دهند.
  2.  نمای کلاسیک: انواع سنگ تروارتن برای نما ساختمان های کلاسیک نیز به کار رفته و یکی از دوست داشتنی ترین نماهای ساختمان های امروزی را به وجود می آورند. این سبک ها را در صنعت معماری به نام نمای رومی نیز می شناسند. این طراحی برای نما از اصالت قابل توجهی برخوردار بوده و در ساختمان های بسیاری مورد استفاده قرار دارد.
  3. نمای نئو کلاسیک: این سبک نماسازی با بهره گیری از معماری رومی و یونانی تکمیل شده و یاد آور گوشه ای از معماری رنسانس است. این طراحی نما با سنگ تراورتن به صورت لایه ای اجرا می گردد.

ساختمان با سنگ تراورتن نمای سنگ تراورتن در ساختمان

محدودیت های استفاده از سنگ تراورتن

برای استفاده از این سنگ ها باید به همه ویژگی های آن ها دقت داشته باشید؛ برخی از ویژگی ها و خصوصیات این سنگ ها با طراحی ها و سبک های مختلف نماسازی ساختمانی مطابقت نداشته و این مسئله محدودیت هایی برای استفاده از این مصالح به وجود می آورد. استفاده از این سنگ ها برای مناطق سرد چندان مناسب نخواهد بود.

تخلخل بالای ساختار این سنگ ها استفاده از آن ها را در محیط های سرد غیر ممکن می کند. این ویژگی برای محیط های گرم و معتدل مناسب است، اما استحکام نما را در محیط های مرطوب کاهش می دهد. این سنگ ها در برابر انجماد و دمای پایین به سرعت می شکنند و خرد می شوند.

در هر یک از پروژه های ساختمانی از یک رنگ خاص سنگ تراورتن استفاده می شود. همه رنگ های این محصول برای استفاده در نما سازی ساختمانی مناسب نیست. به علاوه برای استفاده از این مصالح انواع ابزارهای نصب سنگ تروراتن نیز فراهم می شوند. جذب آب بالای این محصولات نیز محدودیت هایی برای استفاده از آن ها در برخی مناطق جغرافیایی به وجود آورده است.

جمع بندی

در این گزارش با ویژگی های مهم سنگ تراورتن و مدل های محبوب این مصالح ساختمانی آشنا شدید. هر یک از سنگ ها نماسازی نظیر از سنگ گندمک بادبر، سنگ طوسی صیقلی و … در ساختمان های مختلفی به کار می روند. سبک های مختلف ساخت نمای ساختمانی با وجود این سنگ ها قابل اجرا می باشند. شما می توانید، انواع رنگ بندی این مصالح را در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار دهید. رنگ های روشن و تیره این مصالح ساختمانی بنا به طراحی نما ساختمان در بخش های مورد نظر نصب می شوند. البته این مصالح محدودیت هایی نیز دارند؛ در طول این گزارش با مشکلات موجود در استفاده از این سنگ ها نیز پرداختیم.