علت تفاوت رنگ در انواع سنگ های مرمریت در چیست؟

سنگ مرمریت یا ماربل یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در دکوراسیون داخلی یا خارجی است. این سنگ دارای تنوع بالایی از رنگ ها می باشد. البته تا حدودی رنگ آن وابسته به یک سری از مواد در هنگام شکل گیری سنگ است‌ . اگر شما هم علاقمند هستید تا علت تفاوت رنگ سنگ های مرمریت بدانید. در طی این مقاله می‌خواهیم به دلیل تفاوت رنگ در سنگ مرمریت بپردازیم.  بنابراین از شما دعوت میکنیم تا انتها با ما همراه باشید.

سنگ مرمریت چگونه سنگی است؟

مرمریت یا همان ماربل، نوعی سنگ آهکی است که از کانی های رنگارنگ ایجاد شده است. پروسه به وجود آمدن سنگ مرمریت تبلور دوباره از سنگ آهک با کانی های کلسیت و دولومیت، یا ترکیبی از آنها است. ظاهر آن یکدست با رگه های رنگی مشاهده میشود.

همچنین این سنگ از جمله مصالح ساختمانی پرکاربرد از گذشته تا کنون است. کشور ما نیز دارای معادن فراوانی از این سنگ است، این موضوع سبب شده تا تنوع رنگی آن را در بازار مشاهده کنیم.

در ضمن ماربل یا همان مرمریت از جمله بهترین و زیباترین مصالح ساختمانی به منظور ایجاد دکوراسیون داخلی می باشد. همچنین این سنگ کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان نیز دارد. نکته مهم در رابطه با ماربل یا همان  مرمیت، رابطه مستقیم و دوام با تراکم بالای آن است. به عبارت ساده تر هرچه تراکم بالاتری در سنگ مرمریت وجود داشته باشد دوام و مرغوبیت بیشتری خواهد داشت.

رنگ بندی سنگ مرمریت

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، رنگبندی سنگ مرمریت دارای تنوع بالایی است. از آنجایی که این سنگ از دگرگونی مجدد آهک تشکیل شده است، هر کانی عامل تعیین کننده رنگ آن خواهد بود. بر همین اساس رنگ بندی بر اساس رنگ زمینه دسته بندی می شود :

 • رنگ های کرمی و زرد
 • مرمریتهای سفید
 • مرمریت سبز
 • سنگهای قرمز مرمریت
 • سنگهای مرمریت مشکی
 • مرمریت قهوه ای

دلیل تفاوت رنگ در سنگ مرمریت

در میان تنوع سنگ مرمریت به علت وجود موادی مانند اکسید آهن, سیلیس, میکا, سرپانتین, گرافیت و مواد آهکی در ساختار آن شاهد رنگ های مختلفی هستیم. کثرت یک مواد درون سنگ میتواند باعث ایجاد رنگی در پس زمینه سنگ شود. در ادامه علت تفاوت رنگ سنگ های مرمریت را با جزئیات بیشتری بیان میکنیم.

 • رنگ های کرمی و زرد

این رنگ ها به طور طبیعی و پیش فرض سنگ های مرمریت هستند. کاربرد رنگ های کرمی و زرد از این سنگ عمدتاً دکوراسیون های مدرن میباشد.

 • سنگ مرمریت سفید

در این نوع مرمریت هیچگونه کانی در ساختار وجود ندارد به همین دلیل است که دارای زمینه تمام سفید است و حالت درخشان دارد. شمار زیادی از معادن کشورمان ایران دارای بهترین سنگ های مرمریت سفید هستند.

 • سنگ مرمریت مشکی

در جهان امروزی سنگ مرمریت مشکی از زیباترین سنگ های ساختمانی به شمار می رود. علت رنگ سیاه در این سنگ به دلیل وجود مواد کربن دار می باشد. معادن سنگ مرمریت ایران دارای بهترین و زیباترین مرمریت مشکی می باشد.

 • سنگ مرمریت سبز

از دیگر رنگ های جذاب سنگ های مرمریت میتوان به رنگ سبز اشاره کرد. این رنگ به دلیل وجود کانی های کلرید و یا سیلیکات ها به وجود می آید. این مورد نیز در بسیاری از معادن کشور ما به وفور یافت شده که دارای رنگ های طیف سبز با رگه های رنگی می باشد. این موارد از بهترین و زیباترین سنگهای ساختمانی در جهان به شمار می‌روند.

 • سنگ مرمریت قرمز

رنگ قرمز با اثرگذاری بر ذهن انسان انرژی مثبتی را همراه خواهد داشت. همچنین ترکیب با رنگ طلایی در دکوراسیون یک نمای لوکس و فاخر را تشکیل خواهد داد. رنگ قرمز در سنگ مرمریت به دلیل وجود هماتیت یا کربنات منگنز می باشد در بازار سنگ ایران بهترین سنگ های قرمز متعلق به معادن بوانات بجستان و کرمان می باشد.

کاربرد سنگ مرمریت رنگی

امروز رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی و خارجی از اهمیت زیادی برخوردارند. ترکیب رنگ ها باعث ایجاد هارمونی و زیبایی محیط میشود. از این رو طراحان از سنگهای مرمریت رنگی برای طراحی بهترین دکوراسیون ها استقبال می‌کند. در تمام ساختمان میتوان از این سنگ استفاده نمود و زیبایی محیط را چند برابر کرد. به عنوان مثال کفپوش تزیین دیوار سرویس بهداشتی به‌خصوص کانتر و کابینت آشپزخانه دیوار پشت سرویس خواب پله و آسانسور محل های مناسب استفاده سنگ مرمریت هستند.

البته لازم است توجه کنید به دلیل ماهیت آهکی برخی از سنگ های مرمریت جذب آب بالایی دارند. به همین دلیل است که طراحان از این سنگ در سرویس بهداشتی دستشویی آشپزخانه و حمام استفاده نمی کنند. زیرا با آبریزش فراوان احتمال خوردگی سنگ وجود دارد. این موضوع برای مکان هایی که در اثر باران، سرما، گرما و هوازدگی وجود دارد؛ نیز صدق می کند. در هنگام تغییرات محیطی مانند افت یا افزایش دما امکان انقباض و انبساط سنگ وجود داشته و دچار خوردگی خواهد شد.

قیمت سنگ مرمریت رنگی

قیمت سنگ همواره از عوامل مختلفی تبعیت می کند. در درجه اول تراکم و مرغوبیت سنگ از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت میباشد‌‌. کیفیت هر مصالح ساختمانی از اولین انتظارات پیمانکاران و مهندسین است. البته کیفیت همواره هزینه هایی را به همراه خواهد داشت‌‌. سنگ های مرمریت در درجه های کیفی مختلف ای در بازار عرضه می شود درجه های کیفی شامل سوپر ممتاز با بهترین کیفیت درجه یک و درجه دو می باشد که هر کدام دارای قیمت متفاوتی است.

از کجا میتوان سنگ مرمریت رنگی تهیه کرد؟

مجموعه آسیا سنگ همواره در تلاش بوده تا بهترین مصالح و سنگ ساختمانی را از معادن مشهور برای مشتریان تامین کند. یکی از این موارد سنگ مرمریت رنگی است که با توجه رنگ درخواستی با بهترین کیفیت تامین میشود‌. برای استعلام قیمت تنها لازم است با کارشناسان مجموعه آسیا سنگ تماس حاصل کنید‌.

نتیجه گیری

سنگ مرمریت یکی از بهترین مصالح ساختمانی از دیرباز تا کنون بوده است. کشور ما نیز به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان معادن سنگ مرمریت به شمار می‌رود. در طی مقاله به این موضوع اشاره کردیم که علت تفاوت رنگ در سنگ مرمریت چیست. همچنین در کنار آن به چیستی و کاربرد آن نیز پرداخته شد‌‌‌ امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشد‌.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *